ARCHIWUM

TROCHĘ HISTORII | WAŻNE WYDARZENIA | ZESPÓŁ TRENERA PRACY | SZKOLENIA | ZAJĘCIA GRUPOWE | PRAKTYKI | PRACUJĄCY UCZESTNICY | NASI PARTNERZY | CUO

TROCHĘ HISTORII

Zielona Góra jako jedno z 10 miast w Polsce została wybrana do wdrożenia pilotażowego programu pn. Trener Pracy. Program ma trwać 3 lata (2008-2010) i jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Celem tego programu jest wprowadzenie na rynek pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wśród takich osób są m.in. ludzie cierpiący na autyzm, bądź tacy, których poziom inteligencji, jest niższy od przeciętnego, bo warunki w jakich się wychowywali nie stymulowały ich do właściwego rozwoju, bądź choroba w wieku dziecięcym pozostawiła tak znaczące skutki uboczne. Nie mniej jednak to są ludzie tak samo pragnący szacunku i uznania, jak również chęci zapracowania na swoje utrzymanie.
Dotychczas wielu z nas uważało, że taki pracownik to tylko kłopot i "utrapienie", którego ciągle trzeba pilnować i nigdy nie można być pewnym tego co zrobi. W rzeczywistości nie każdy człowiek niepełnosprawny w tym również intelektualnie, jest takim ciężarem dla otoczenia. Bardzo wielu z nich to oddani, wierni i lojalni ludzie, na których mogą polegać bliscy jak i również pracodawca.
Program TRENER PRACY polega na zatrudnieniu przez podmiot prowadzący (w Zielonej Górze jest to jednostka budżetowa pn. Centrum Usług Opiekuńczych) odpowiednich pracowników nazwanych TRENARAMI PRACY. Zadaniem trenerów będzie wyszukanie pracodawców chętnych do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, poznania specyfiki pracy i zakresu obowiązków na danym stanowisku, a potem znalezienie w utworzonej specjalnie bazie danych, właściwych do tej pracy kandydatów.
Trener pracy będzie towarzyszył swojemu "podopiecznemu" w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach jego pracy. Będzie pomagał mu "znaleźć się" w nowym środowisku, m.in. w wykonywaniu jego obowiązków, poznawaniu współpracowników, w kontaktach z przełożonymi. Będzie osobą, która da pracodawcy pewność, że jego nowy pracownik jest bezpieczny w zakładzie, a jednocześnie będzie wykonywał powierzone mu obowiązki.
Zakładamy, że opieka trenera może trwać nawet do pół roku i tak naprawdę będzie uzależniona od wielu czynników (m.in. poziomu intelektualnego podopiecznego, złożoności miejsca pracy, chęci pomocy ze strony współpracowników).
Zakładamy, iż w ciągu 3 lat, 6 trenerom uda się wdrożyć do pracy ok. 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nawet jeśli będzie to zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, to i tak będzie to olbrzymia satysfakcja dla niepełnosprawnego pracownika.
Szukamy na stanowiska trenerów osób samodzielnych, dynamicznych, odpowiedzialnych, łatwo nawiązujących kontakty, chętnie z wyższym wykształceniem(choć nie jest to warunek niezbędny). Kandydaci muszą bezwzględnie znać specyfikę pracy i kontaktów z osobami niepełnosprawnymi, traktować ich jak partnerów a nie "dopust Boży". Oczekujemy, iż nasi pracownicy będą potrafili samodzielnie wyszukać pracodawców i przekonać ich, że wolne miejsce w ich zakładzie najlepiej wypełni "ich podopieczny".
Potencjalne miejsca pracy to: gastronomia, piekarnictwo, prace drogowe, budowlane, leśnictwo, ogrodnictwo, handel, utrzymanie terenów zielonych, prace ogólnie porządkowe. Trenerzy, będą zatrudnieni w Centrum Usług Opiekuńczych - w pierwszym okresie w ramach umowy zlecenie, a później w ramach umowy o pracę.
Płaca trenera to ok. 1.200 netto.
W roku 2008 planujemy zatrudnienie 3 trenerów w pełnych etatach lub 6 w niepełnych.
W 2009 roku zatrudnimy kolejnych 3 trenerów. Łącznie będzie pracowało 6 trenerów w pełnym etacie. Każdy trener ma sprawować opiekę nad 2 podopiecznymi.
Pierwsze spotkanie z kandydatami na Trenerów odbędzie się 23 .01.2008 godz. 15 w siedzibie Centrum Usług Opiekuńczych przy ul. Witebskiej 2.
Drugie spotkanie kandydatów na Trenerów z koordynatorami z Wrocławia - 26.01.2008 r. godz. 10 (termin tego spotkania jeszcze musi być potwierdzony).
Po wybraniu kilku najlepszych kandydatów na trenerów wyjada oni wraz z koordynatorami do Wrocławia na tygodniowe praktyczne szkolenie.

Informacje o programie można uzyskać u koordynatorów programu:
Elżbiety Sochackiej tel. 068 454-63-60