"Współpraca osób niepełnosprawnych intelektualnie"

Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze było organizatorem kolejnych dwóch obozów rehabilitacyjnych dla polskiej i niemieckiej młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, w ramach projektu "Współpraca osób niepełnosprawnych intelektualnie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" .

Pierwszy z nich odbywał się w Przylepie w dniach 09-18 lipca br. Młodzież z Zielonej Góry i z Cottbus codziennie brała udział w zajęciach hipoterapii, kinezyterapii i gimnastyki w wodzie. Oprócz rehabilitacji uczestnikom obozu zorganizowano wiele ciekawych zajęć. Dyskoteki, ogniska, karaoke i zawody sportowe to tylko niektóre z nich. W trakcie 10- dniowego pobytu, w ramach terapii zajęciowej powstało wiele przepięknych prac plastycznych, z gipsu i ze sklejki .Podczas tego obozu zorganizowana była również wycieczka autokarowa - do Nowej Soli. Młodzież zwiedziła miasto, Park Krasnala i wzięła udział w rejsie po Odrze statkiem "Laguna".

Kolejny turnus polsko -niemiecki odbył się w Przylepie w dniach 19-28 lipca 2014r.Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne intelektualnie z Zielonej Góry i tym razem z ze Sprembergu. Wakacyjny wypoczynek odbywał się pod hasłem : "Odkrywamy piękno natury". Hasło to było tematem przewodnim wszystkich zajęć organizowanych dla uczestników obozu, poza prowadzoną codziennie rehabilitacją.. Młodzież z wielkim entuzjazmem uczestniczyła w spacerach i przejażdżkach bryczką po pięknych okolicznych lasach, a potem podczas wspólnych zajęć plastycznych wykonywała malunki na zebranych w lesie kamieniach i patykach. Uczestnicy obozu integrowali się też w czasie wspólnych spotkań przy ognisku i organizowanych dyskotekach, a także zajęciach z łucznictwa. W czasie obozu odbyła się też kilkugodzinna wycieczka do Zielonej Góry i Ochli. Uczestnicy zwiedzili starówkę, centrum miasta i Palmiarnię. W Muzeum Etnograficznym w Ochli uczestniczyli w imprezie " Święto miodu- Dary Matki Natury". Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali stoiska prezentowane przez miejscowych pszczelarzy, degustowali miody o przeróżnych smakach, słuchali i oglądali występy artystów ludowych. Na zakończenie każdego turnusu zorganizowano uroczyste spotkania przy ognisku podczas których uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

W ramach projektu sieciowego , w ciągu dwóch lat CUO zorganizowało 5 obozów rehabilitacyjnych. Dla uczestników wszystkich turnusów był to czas pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Młodzież polska i niemiecka , mimo bariery językowej świetnie się rozumiała i wspólnie bawiła, zawiązało się wiele nowych przyjaźni. Udział w obozach rehabilitacyjnych pomagał uczestnikom w rozwijaniu swoich zainteresowań i poszerzaniu wiedzy, wspomagał w podniesieniu sprawności fizycznej, a opiekunom dawał możliwość zdobycia nowych doświadczeń do dalszej, codziennej pracy terapeutycznej z podopiecznymi.