XIV Lubuski Tydzień Seniora

W dniach 8 -14 października po raz XIV obchodziliśmy w naszym województwie Lubuski Tydzień Seniora.
Zainicjowano go uroczystą mszą świętą odprawioną w konkatedrze pw. Sw. Jadwigi.
Ponownie w tym dniu spotkaliśmy sie o godz.11 w Teatrze Lubuskim na uroczystości oficjalnego otwarcia XIV Lubuskiego Tygodnia Seniora.
Obecni Marszałek Elżbieta Polak, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Pani Lidia Gryko oraz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - Pan Jakub Piosik w krótkich wystąpieniach życzyli licznie zgromadzonym seniorom wszystkiego najlepszego, podkreślali zalety i osiagnięcia osób 50+.
W drugiej części uroczystości na scenie pojawił się zespół o intrygującej nazwie "Dziadostwo" i ich gość Bartek Zaorski.

Na ten wyjątkowy tydzień Centrum Usług Opiekuńczych przygotowało:

8-12 października LUBUSKI TYGIELEK KULINARNY


Przez cały tydzień w naszej, specjalnie przyozdobionej stołówce przy ul. Witebskiej, podawano potrawy, z których słynie nasz region. Były grzyby, ryby, pierogi, kładzione kłuski oraz m.in. zupa leśniczego, która zyskała najwięcej uznania wśród naszych konsumentów. Były też pyszne desery i domowe ciast.

Twarze naszych konsumentów były wciąż radośnie uśmiechnięte, a podziękowaniom dla zdolnych kucharek nie było końca.

9 października SENIORALNY PRZEGLĄD PIOSENKI KABARETOWEJ


W sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbył się Senioralny Przegląd Piosenki Kabaretowej. Przed zebraną licznie publicznością wystąpiło osiem zespołów z województwa lubuskiego. Oceny Przeglądu dokonywało jury w składzie:
Pani Lidia Gryko p.o. Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra,. Pani Maria Miłuch - Przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz z głosem doradczym prowadzący Przegląd Pan Leszek Jenek członek zielonogórskiego Kabaretu Ciach oraz Dyrektor Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Zielonej Górze.

Wszystkie zespoły przygotowały się bardzo profesjonalnie do występu tak więc podbiły publiczność niebanalnym wykonaniem, wspaniałymi strojami, ale przede wszystkim humorystycznym przygotowaniem występu! Za to też zbierali największe brawa. Swoje możliwości artystyczne na scenie prezentowali:
Seniorzy Domu Dziennego Pobytu "Retro" - Zespół "Starszaki" przy akompaniamencie pana Michała Proskórnickiego w piosence "Rozterki miłosne." i Polski Komitet Pomocy Społecznej w Nowej Soli - Zespół "Szwarne Paradnice" w utworze "Wesoła emerytka".

Zespół "Pod Pruchnem" z Centrum Usług Socjalnych w Sulechowie wykonał piosenkę kabaretową "Upić się warto", a reprezentanci Domu Pomocy Społecznej w Bełczu, zespół "Motyle" przedstawili skecz pt.: "Paniusie z Miasta" .

Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze reprezentował zespół "Sami Swoi" w piosence "Za górami za lasami ." , a "Winne Grona" ze Spółdzielczego Domu Kultury "NOWITA" wyśpiewali utwór "Szła babeczka do laseczka.".

Zespół z Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie - "Jacy tacy" przedstawili widowni "Karuzelę warszawską" , natomiast repezentujący Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze, podopieczni z DDP "Nestoria" - Zespół "Nestorianie" prezentowali swoje umiejętności w piosence kabaretowej "Kolorowe gałganki".

Na zakończenie Przeglądu gościnnie wystąpili uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze, którzy przedstawili piosenkę i wiersz sceniczny.

Oceną jury - który miało trudny wybór- wygrał zespół "Nestorianie", który swoim wykonaniem "Kolorowych gałganków" udowodnił, że Seniorom nie brakuje werwy, poczucia humoru i dystansu do swojego wieku! Publiczność płakała ze śmiechu!
Drugie miejsce zajął zespół "Szwarne Paradnice", a na trzecim miejscu uplasowały się "Starszaki"!

Na zakończenie Przeglądu, Pani dyrektor Elżbieta Sochacka wręczyła podopiecznej DDP "Nestoria" Pani Józefie Gubańskiej stautekę LUBUSKIEGO SENIORA ROKU 2012. TAK!!!
Lubuski Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT - Gorzów Wlkp. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs mający na celu przyznanie tytułu "Lubuskiego Seniora 2012". Pani Józefa została wybrana LUBUSKĄ SENIORKĄ 2012 roku. Statuetkę odebrała Pani Dyrektor Sochacka w gorzowskim Teatrze, z rąk Wicemarszałka Macieja Szykuły. Pani Józia nie mogła odebrać nagrody osobiscie, ponieważ w tym czasie dokonywała kolejnej fantastycznej rzeczy w swoim życiu, występowała na scenie sali kolumnowej w przedstawieniu, które przygotowali Nestorianie.
Dyplom oraz wielki kosz słodyczy, jako dodatkowy prezent za to zaszczytne pierwsze miejsce odebrała Synowa Pani Józi, Pani Mirella.

Jakież ogromne było zaskoczenie Pani Józefy, gdy na zakończenie Przeglądu Pani Dyrektor ogłosiła wszystkim zebranym w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, że zostałą Ona wybrana Lubuską Seniorką Roku 2012.
Były łzy radości i orgomne gratulacje od wszystkich uczestników Przeglądu.

Po zakończonych uroczystościach gospodarze zaprosili wszystkie występujące w Przeglądzie zespoły, na kolację do Domu Dziennego Pobytu Nestoria, która była bardzo miłym i serdecznym akcentem kończącym ten pełen zabawy i radości dzień.

10 października WYCIECZKA DO KÓRNIKA I ROGALINA


Jedną z atrakcji XIV Lubuskiego Tygodnia Seniora była wycieczka do Kórnika i Rogalina, zwiedzanie Kórnickiego Zamku i Arboretum oraz pobliskiego zabytkowego parku otaczającego Pałac w Rogalinie. Zamek Działyński w Kórniku to romantyczna rezydencja, która zauroczyła nas niepowtarzalną aurą panującą w poszczególnych komnatach; Pokój Władysława Zamoyskiego i Generałowej, Salonik, Czarna Sala, czy Sala Jadalna zw. także Herbową, to w tej sali Teofila z Działyńskich po śmierci stała się bohaterką legendy, głosi, iż krótko przed północą Teofila schodzi z obrazu i przechodzi na taras zamkowy. Stąd o północy zabiera ją na przejażdżkę po parku rycerz na karym koniu. Oboje krążą po parkowych alejkach, by z pianiem pierwszego kura rozstać się. Rycerz znika, a dama powraca na płótno do Sali Herbowej. Również eksponaty z Zakątka Myśliwskiego wzbudziły wśród seniorów wielkie zainteresowanie, jednakże na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w najbardziej rozsławionej komnacie na zamku kórnickim w Sali Mauretańskiej, tu mogliśmy podziwiać oryginalne zbroje rycerskie i husarskie, polską i wschodnią broń białą, laski marszałkowskie, ozdobne zastawy stołowe, zabytki sztuki sakralnej oraz księgozbiór, który posiada około 350 tysięcy woluminów, w tym ponad 40 tysięcy starodruków, m.in. rękopis III części Dziadów, ballady Pan Twardowski, czy fragmenty Beniowskiego. Unikatami są XVI-wieczne wydania drukiem poezji Jana Kochanowskiego.

Październik jest miesiącem, w czasie którego okazy przyrodnicze otaczającego Zamek Arboretum prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, przystrojone paletą barw dojrzałej jesieni. Mogliśmy to wszystko zaobserwować podczas zwiedzania tego szczególnego miejsca, a lekcja edukacyjna prowadzona przez przewodnika przybliżyła nam namiastkę informacji na temat niesamowitej kolekcji krzewów ozdobnych, drzew iglastych, liściastych i ich oryginalnych owoców.

Po króciutkim odpoczynku pojechaliśmy do Rogalina gdzie zwiedziliśmy Korpus główny Pałacu z oficynami, słuchając barwnych opowieści przewodnika o dawnych mieszkańcach i kolejnych właścicielach Pałacu przenieśliśmy się w ubiegłe epoki. Bardzo duże wrażenie zrobiła na wielu z nas ekspozycja orderów; Order Orła Białego, Order Trzech Gwiazd - odznaczenie łotewskie , Order Danebroga - duński order rycerski, Order Imperium Brytyjskiego , oraz medal koronacyjny króla Jerzego VI. Następne miejsce godne polecenia to znajdująca się nieopodal wejścia na dziedziniec rogalińska powozownia, która urzekła wycieczkowiczów ciekawą kolekcją zabytkowych pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych.

Dużym zainteresowaniem seniorów wzbudził Ogród francuski, który przylega od strony zachodniej do pałacu w Rogalinie. Usytuowane w zachodniej części ogrodu sztucznie ukształtowane wzniesienie tzw. PARNAS pełni rolę kopca widokowego, ozdobą ogrodu są rokokowe kamienne  rzeźby i dwie pary szpalerów grabowych. Za  ogrodem francuskim rozciąga się park angielski to właśnie tutaj spacerując - poczuliśmy wspaniały mikroklimat wśród kilkusetletnich dębów, podziwiając ich potęgę, widząc w nich świadków i strażników historii. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Restauracji "Pod Dębami", tutaj zjedliśmy pyszny obiadek, a przy kawce i herbatce miło spędziliśmy czas.

Syci wrażen, do Zielonej Góry powróciliśmy ok. 20.00. W wycieczce udział wzięło 48 lubuskich seniorów wraz z trójką opiekunów.

12 października BAL SENIORA


Tradycyjnie na zakończenie obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniora odbył się XIII Bal Seniora. Jak zawsze był jedną z największych i najokazalszych imprez tego Tygodnia. Odbył się on w zielonogórskiej Palmiarni. Każdy w uczestników balu przywitany został piękną różą i zaproszony do wyznaczonego stołu.

O godz. 18, w ten piątkowy wieczór, w przepięknej zielonogórskiej Palmiarni przy obficie zastawionych stołach, Dyrektor Centrum Usług Opiekuńczych Pani Elżbieta Sochacka, uroczyście powitała wszystkich uczestników.
Życzenia Seniorom złożyli goście honorowi balu- Pani Maria Miłuch-przewodnicząca Rady d.s Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta oraz Pan Karol Humiński - właściciel firmy Kampol, który co roku od kilkunastu lat, przekazuje prezenty, które stanowią nagrody w konkursach lub loteriach.

Po symbolicznej lampce szampana i odspiewaniu STO LAT goście honorowi wręczyli symboliczną wiązankę kwiatów na ręce najstarszej Seniorki obecnej na balu - Pani Stefani Zawackiej oraz najstarszego Seniora Pana Jana Marciniaka.

Pary te pierwszym wspólnym tańcem rozpoczęły bal.

Potem podano smaczyny obiad: zupę - krem z borowików oraz pieczeń z karkówki z ziemniakami i surówkami.

Były tańce, a w przerwie czekała na Seniorów pierwsza niesopdzianka - dwa piękne torty.

Gdy goście byli już "zasłodzeni na maksa" wrócili na parkiet i rozpoczęła się dalsza cześć zabawy.

Również świetnie bawili się goście honorowi balu: Państwo Elżbieta i Karol Humińscy, Bogumiła i Sergiusz Szymaniakowie, Maria Miłuch ze swoim partnerem Piotrem oraz Ksiądz Witold Lesner - redaktor Gościa Niedzielnego.

W przerwach między tańcami rozdano 19 nagród. Losowanie przeprowadzono w formie szcześliwych numerków. Rolę "sierotek" pełnili najstrasi Seniorzy: Pani Stefania i Pan Janek.

Wśród nagród były 3 malutkie expresy do kawy, 2 czajniki elektryczne, żelazko, 2 młynki eletryczne do pieprzu, szalik męski, garnek do mikrofalówki, bon na obiady do stołówki CUO na m-c listopad, patelnia, drewniany chlebak, 2 poduszki zdrowotne z lateksu, kamizelka wełniana, 2 ręczniki z wyhaftowantym napisem "13 bal Seniora", 4 zaproszenia do zakładu kosmetycznego i 1 zaproszenie do zakładu fryzjerskiego oraz główna nagroda loterii ODKURZACZ - prezent od Prezydenta Miasta.

Kolejną niespodzianką - pierwszy raz podawane na balu, były dwa pieczone dziki nadziewane kaszą. Były przepyszne!!! Ich sprawnym podziałem zajmował się sam szef kuchni restauracji Palmiarnia- Pan Marek Cieślicki.

I znów były tańce i śpiewy. Niepowtarzalny klimat zabawy zapewniła wodzirejka balu - Ola Matusiak oraz zespół muzyczny Gest.

Aż przyszła północ i zrobił się 13 października! A że był to również 13 bal Seniora, to odwiedził nas gość specjalny KOMINIARZ! Były petadry na cześć uczestników szczęśliwego "13" balu, wspólne tańce i zdjecia. Nagrodzeni zostali również urodzeni "13- tego".

W czasie każdej przerwy wszyscy uczestnicy balu śpiewali wspólnie piosenki biesiadne, z przygotowanych specjalnie na tę okazję Śpiewniczków

Zabawa trwała do 1.30, a goście zmęczeni ale pełni wrażeń wracali do domów.