DDP - Konferencja Naukow-Szkoleniowa pt."Choroba Alzheimera - diagnoza i modele wsparcia społecznego"

21 września jest dniem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera, który w tym roku odbywa się pod wspólnym hasłem "Najważniejsza wczesna diagnoza".

Problem samej choroby i wczesnego jej rozpoznawania został poruszony na Konferencji Naukowo - Szkoleniowej zorganizowanej przez Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera, która odbyła się w dniu 17 września br., w Domu Dziennego Pobytu "Nestoria". O specyfice i diagnozowaniu choroby Alzheimera mówili przedstawiciele różnych dziedzin medycznych: dr n med. Grzegorz Rossa - specjalista neurologii, dr n med. Wioletta Giemza - Urbanowicz, specjalista psychiatrii oraz dr Krzysztof Śmigórski psycholog z Ośrodka naukowo- badawczego w Ścinawie.

Cześć druga poświęcona była możliwościom uzyskania wsparcia społecznego przez chorych na Alzheimera i ich opiekunów. O potrzebach budowania pełniejszego i trafnego systemu wsparcia mówili: Dyrektor Ośrodka Naukowo - Badawczego w Ścinawie mgr Michał Haftko, dr Agnieszka Nowicka - pracownik naukowy, ks. kan. mgr Leszek Kazimierczuk oraz mgr Wioletta Baziuk - przedstawiciel Lubuskiego Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera.

Wczesna diagnoza jest konieczna, ponieważ jej rozpoznanie daje choremu i jego opiekunowi możliwość zaplanowania kolejnych lat życia. Rozpoznanie choroby Alzheimera to jeszcze nie koniec życia. Można pomóc i chorym i ich opiekunom. Ważne jest, by nasze społeczeństwo wiedziało więcej o chorobie, było wrażliwe i gotowe pomóc. Obchody Światowego Dnia Alzheimera to okazja do zwrócenia uwagi na problemy z jakimi borykają się chorzy oraz ich rodziny.


Wioletta Baziuk