Jeżeli w Twojej rodzinie lub środowisku jest Ktoś, kto cierpi na chorobę Alzheimera informujemy, że:

Centrum Usług Opiekuńczych
organizuje oddział dzienny
opieki i wsparcia dla osób dotkniętych pierwszym
etapem choroby Alzheimera.

Zainteresowanych tą problematyką prosimy o kontakt z naszymi placówkami:

Centrum Usług Opiekuńczych
Ul. Witebska 2
65-645 Zielona Góra
tel/fax: (068) 326 65 95

Dom Dziennego Pobytu
Osiedle Pomorskie 28
65-001 Zielona Góra
tel.: (068) 325 83 66

Dom Dziennego Pobytu
Ul. Reja 8
65-001 Zielona Góra
tel. (068) 325 47 10


Informacje o organizacji oddziału i rodzaju oferowanej przez nas pomocy
pod wskazanymi numerami telefonów,
można uzyskać w godzinach od 8.00 - do 16.00

 

Co to jest choroba Alzheimera?

      Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, która powoduje zaniki komórek nerwowych. Przejawia się postępującym stopniowo otępieniem. Chory traci pamięć, przestaje interesować się otoczeniem, traci poczucie czasu i miejsca.
      Na świecie choruje obecnie ok. 15 milionów osób, a w Polsce ponad 200 tysięcy. Najczęściej na chorobę Alzheimera zapadają osoby po 65 roku życia.

Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?

      Przyczyny choroby nie są znane. Wiadomo, że w mózgu chorych ludzi odkładają się z nieznanych przyczyn złożona substancja zwana amyloidem. Jej obecność powoduje zanik komórek nerwowych. Jeśli zginie za duża liczba komórek lub ich połączeń pojawią się objawy kliniczne, a w tomografii komputerowej stwierdza się zanik mózgu.

Czy można leczyć chorobę Alzheimera?

      Nie ma jeszcze leku, który może spowodować zatrzymanie procesu chorobowego, a potem powrót do stanu z przed choroby. Dzieje się to dlatego, że nadal nie wiadomo, co jest przyczyną odkładania się amyloidu. Istnieją jednak leki, które mogą zmniejszyć lub usunąć część objawów towarzyszących chorobie (depresję, lęk, pobudzenie, bezsenność, część zaburzeń ruchowych).

Jak opiekować się chorym?

      Zakres udzielanej choremu pomocy zależy od stadium choroby. W początkowym okresie choroby należy starać się zachęcać chorego do samodzielności. Trzeba przy tym pamiętać, że czynności, które wydają się nam proste do wykonania - dla chorego mogą być trudne.
      W miarę rozwoju choroby osoba nią dotknięta będzie wymagała całodobowej opieki, w której najważniejszym staje się miłość i cierpliwość.

Zorganizuj sobie pomoc i wsparcie

      Nie unikaj pomocy ze strony innych osób w opiece nad chorym. Wybierz odpowiednią formę, stosowną do aktualnej kondycji i stanu zdrowia osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera. Oceń, jakiej formy opieki wymaga osoba, za którą jesteś odpowiedzialny, a następnie ustal, kto tę opiekę będzie sprawował.
      Ponadto spróbuj skontaktować się z naszymi placówkami, gdzie uzyskasz dodatkowe informacje i wskazówki, np. jak zorganizować pobyt w oddziale wsparcia dziennego.